Kumu juubel toob 18. juunil tagasi legendaarse muusika- ja kunstipeo Kumu ÖÖ

Written by . Filed under Kontsert, Uudis. Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the Permalink. Trackbacks are closed, but you can post a comment.

 

KUMUgalleryFullImage

 

Laupäeval, 18. juunil tähistab Kumu kunstimuuseum oma kümnenda tegutsemisaasta täitumist ja suve algust suure muusika ja kunsti peoga. Üle viie aasta toimuv minifestival Kumu ÖÖ toob publiku ette 15 eripalgelist kohalikku ja välisartisti. Kontserdid toimuvad paralleelselt neljal laval: muuseumi sisehoovis, fuajees, auditooriumis ning 5. korruse kaasaegse kunsti galeriis, näitusel “Kumu hitid“. Kumu ÖÖ piletid tulevad müüki Piletilevisse neljapäeval, 26. mail kell 10:00. Kumu klubikaardi omanikele ja Telia klientidele kehtivad soodustused. 

Üle viie aasta toimuv minifestival Kumu ÖÖ algab seekord juba pealelõunase programmiga Kumu õuealal, kus lisaks plaadimuusikale saab nautida head toitu ja pinksimängu. Õhtu langedes algavad neljal laval kontserdid, mis pakuvad audiovisuaalseid elamusi nii eksperimentaalse elektroonika, eeterliku indie, kunstpopi kui džässi austajatele. Kontserdid toimuvad paralleelselt neljal laval: muuseumi sisehoovis astuvad üles suuremad live-kooslused, fuajee on eksperimentaalse ja tantsulise elektroonika päralt ning auditooriumis esinevad haprama ning kammerlikuma helikeelega artistid. Kolm kontserti toimuvad ka muuseumi 5. korruse kaasaegse kunsti galeriis, näitusel “Kumu hitid. Kaasaegne kunst Eesti Kunstimuuseumi kogust”.

Õhtu üheks peaesinejaks on muusemi sisehoovi välilaval üles astuv briti dreampopi pioneer A.R. Kane – bänd, mida peetakse shoegaze’i, acid house’i ja post-rocki eelkäijaks ning üheks oma aja alahinnatuimaks muusikaliseks nähtuseks. 1980ndate aastate keskel nii My Bloody Valentine’i kui Primal Screami soundi-eksperimente ennetanud ja mõjutanud bänd esineb üle 20 aastase pausi järel oma asutajaliikme Rudy Tambala juhtimisel taas valitud muusikasündmustel üle Euroopa ning salvestavad ka uut materjali.

YouTube Preview Image

 

Oma tänavu Captured Tracksi leibli alt ilmunud albumi „Psychic Lovers“ keelpõses retrosündipoppi tutvustab Kumu Ööl Los Angeleses resideeruv taanlasest värvikas indiepopi crooner Dinner, kelle omakõlalist baritoni on muusikapress võrrelnud „seedehäiretega kaelkirjaku“ häälega. „Suurepärane nägu, suurepärane keha, suurepärased lood,“ kirjeldab Dinnerit tema kuulus leiblikaaslane Mac DeMarco.

YouTube Preview Image

 

Varemgi kohalikke muusikasõpru lõbustanud Brooklyni psühho-popi duo Prince Rama ehk Florida krišnaiitide kommuunis sirgunud õeksedTaraka ja Nimai Larson esitlevad Kumu ÖÖ pöörasel kontsertseremoonial oma tänavust albumit „Xtreme Now“, mis tõlgib ekstreemspordi surmapõlgavad sooritused energiajoogi üledoosist kihisevasse tantsulisse helikeelde.

YouTube Preview Image

 

Õhtu jooksul astuvad üles veel mitmed omanäolised artistid: kummitusliku vokaali ja majesteetliku maneeriga Etioopiapäritolu Soome laulja-laulukirjutaja Mirel Wagner, kes käsitseb akustilist kitarri nagu hüpnotisöör kristallkuuli ja pendlit. Fuajee elektroonilise muusika laval kannab Bristoli power ambient artist Paul Jebanasam ette oma universumi elu, võimu ja energia vahekordi uuriva triloogia „Continuum“, millele loob efektse kontrapunkti audiovisuaalkunstnik Tarik Barri, kes on vastutanud ka Radioheadi ninamehe Thom Yorke’i ja Monolake’i kontsertide visuaalide eest. Julgetele kõrvadele pakub rämps-sämplitest ja rikutud loop’idest kontrollitud kaost loov Brooklyni müraskene täht Eric Copeland.

YouTube Preview Image

 

Tuntumatest Eesti artistidest esinevad Kumu Ööl üles Eesti džässi klassiku Tõnu Naissoo trio ja haruharva avalikkuse ette astuv veteran-indibänd Röövel Ööbik. Abstraktsete rütmistruktuuride meistritest duo Algorütmid kannab koos etenduskunstniku Henri Hütiga ette ühisteose “Trance”, tehnoloogiakeskseid helimanipulatsioone ja masinlikke vibratsioone väljutavad elektroonikaartist ekke ja Cubus Larvik Quartet. Kodumaale teeb visiidi Taipeis tegutsev helilooja ja elektronmuusiku Sander Saarmetsa ja kunstnik Virge Loo audiovisuaalne kooslus V4R1.

YouTube Preview Image
Kolm kontserti toimuvad ka muusemi 5. korrusel asuvas kaasaegse kunsti galeriis, näitusel “Kumu hitid. Kaasaegne kunst Eesti Kunstimuuseumi kogust”. Oma esimese täispika sooloetteaste sooritab kohalikul avangardsemal muusikatandril ligi dekaadi jagu nii omapäi kui erinevate kooslustega tegutsenud produtsent-vokalist Mart Avi, kelle mullu ilmunud monoliitne kauamängiv „Humanista“ pälvis Eesti Ekspressi Areeni kriitikute küsitlusel aasta albumi tiitli. Kitarrist-heliloojaRobert Jürjendali ja ambientmuusiku Kaido Kirikmäe muusikaline koostöö toetub eelkõige vahetule spontaansusele ning visuaalkunstniku, lavastaja ja kultuurikorraldaja Erik Alalooga testib „Kumu hittide“ vahel vaikuse lõhestamist mateeria ja masinate abil.

YouTube Preview Image

 

„Kumu hitid. Kaasaegne kunst Eesti Kunstimuuseumi kogust“ on näitus, mis on koostatud täies mahus Eesti Kunstimuuseumile kuuluvate teoste põhjal Kumu 10. juubeliks. Ekspositsioon toob välja läbilõike viimaste kümnendite kunstist, mis on jõudnud väljasisese ringluse lõpp-punkti – muuseumi kogusse. Näitust võib käsitleda ka eesti kaasaegse kunsti alternatiivse püsiekspositsioonina ja mõtiskleda kuraatorivalikute üle selle koostamisel. Hiti mõistet kasutades opereerib näitus ka meediumina kunsti ja publiku vahel, pakkudes välja nii kaasaegse kunsti klassikat kui ka vähem tuntud teoseid sisaldava valiku, milles saab oma eelistuste näol aktiivselt kaasa rääkida ka publik.
Näitusest lähemalt.

 

Kumu ÖÖ piletite eelmüük Piletilevis algab neljapäeval, 26. mail. Esimesed 100 piletit on kiirematele 18 €, Kumu klubikaardi omanikele -20% ehk 14,4 €. Järgmised piletid maksavad 25 €.
Telia klientidele juunikuus sooduspiletid -20% (hinnad kehtivad kõikidele eelmüügi piletitele).
Kohapeal maksab pilet 29 €. OSTA PILET

 

Kumu ÖÖ korraldaja on Musiccase OÜ koostöös Kumu Kunstimuuseumiga ja Üle Heli festivaliga. Festivali toetavad Telia & Spotify, Eesti Meedia, Elu24, Moe, Nordic Hotel Forum, Fritz-Kola, Raadio 2, Rada7.ee ja Viru Keskus.

 

Kumu ÖÖ visuaalse identiteedi looja on agentuur Hmmm

 

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

*
*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>